Satelitná a terestriálna TV

Postupne, do roku 2012 bude pozemské analógové televízne vysielanie nahradené pozemským digitálnym televíznym vysielaním DVB-T. Tento proces sa dotkne väčšiny obyvateľov Slovenska. Predbehnite dobu, Altesa Vám pomôže stať sa nezávislí a prijímať už dnes digitálne vysielanie cez satelit v systéme DVB-S (Digital Video Broadcasting – Sattelite).

DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) – digitálne terestriálne televízne vysielanie. Digitálne vysielanie prostredníctvom televíznej antény. Pre príjem signálu DVB-T je potrebný digitálny box určený pre systém DVB-T, prípadne televízny prijímač so zabudovaným dekodérom. Výhodou systému je lepšia kvalita obrazu v oblastiach s pravidelnou prevádzkou vysielania a dostatočným pokrytím, možnosť prijímať väčší počet kanálovvysielajúcich celoplošne, televíziu vo vysokom rozlíšení HDTV. Oproti digitálnej televízii cez satelit DVB-S či kábel DVB-C netreba pre sledovanie základných programov platiť žiadne ďalšie poplatky.

DVB-S (Digital Video Broadcasting – Satellite) – digitálne televízne vysielanie cez satelit. Pre príjem je potrebný okrem zariadenej paraboly digitálny box. Pre sledovanie celoplošných slovenských staníc (ako STV1 a 2, Markíza, Joj, TA3) je okrem toho potrebná dekódovacia karta. Operátori DVB-S ponúkajú balík programov za jednorázový alebo mesačný poplatok záleží od služby ktorú si vyberiete. Výhodou systému je dostupnosť príjmu na celom Slovensku.

Rozdiel medzi HD a SD.
HD je skratka označujúca televíziu s vysokým rozlíšením obrazu. Klasický televízny formát (SD) vysiela obraz na 576 riadkoch a v 768 stľpcoch a zobrazuje přibližne 400.000 pixelov. Formát HDTV vysiela obraz na 1.080 riadkoch a v 1.920 stľpcoch a zobrazuje približne 2.000.000 pixelov. To už je rozdiel veľký, ktorý oceníte najmä pri sledovaní televízie s veľkou obrazovkou. K sledovaniu televízie vo vysokom rozlíšení HDTV nestačí iba kvalitný televízny prijímač. Je potrebné, aby aj televízny signál bol vyrobený, vysielaný a prijímaný vo formáte HDTV. Skylink je poskytovateľnajväčšieho počtu programov vo formáte HDTV na celom území SR a ČR.